Otevřít menu

Na úvodní stranu Místní knihovna Částkov

TOPlist
Návštěv :
Celkem : 944
Týden : 1
Dnes : 0
podrobnosti

OBRÁZEK : 3_barevne_knihy.jpgNěco málo o historii knihovny v Částkově


Dva roky po vzniku Československé republiky v roce 1920 byla u nás založena obecní knihovna. Knihy nakoupila na své náklady obec. Na svém začátku měla knihovna 166 knih. Byly to knihy především pro dospělé čtenáře, pro dětské jen v malém množství. Knihovna se několikrát stěhovala. Nejdřív byla umístěna na budově Záložny. potom Obecní váhy, Požární zbrojnice a od roku 1989 v budově bývalé ZŠ nynějšího OÚ.
  Za  půjčení jedné knihy se platilo 20 haléřů. Obec přispívala 300 - 350 Kčs ročně. Tato částka se vyplácela knihovně i během protektorátu. Z příspěvků se pořizovaly nesvázané knihy, které se pak vozily vázat do Bílovského knihařství.
  Prvním knihovníkem byl Ludvík Kozelka, ředitel zdejší školy. Po něm převzal knihovnu v roce 1925 p. František Gajdůšek a od roku 1925 až do roku 1945 byl knihovníkem Karel Doležálek. Činnost knihovny i nadále trvá, o čtení knih je stále zájem i když ne tak velký jako dříve, přesto všechno pro nás čtenáře kniha znamená (to co pro ptáka perutě) velmi mnoho. OBRÁZEK : castkov.jpg